خانه » اخبار » تبیین‌ بینش‌مطهر-طرح‌ ولایت ۹۷

تبیین‌ بینش‌مطهر-طرح‌ ولایت ۹۷

▫️طرح ولایت به مدت ۴۰ شبانه روز، در مشهد مقدس طبق سنوات هر ساله توسط اساتید موسسه امام خمینی و مدیریت بسیج دانشجویی برای نزدیک دوهزار نفر از دانشجویان سراسر کشور برگزار شد.

🔸محتوای این طرح، مباحث و کتب آیت الله مصباح یزدی می باشد.
🔹دکتر هاشمی گلپایگانی به عنوان مبانی اندیشه اسلامی در همایش برادران و خواهران دانشجو، درخصوص ضرورت پرداختن به آثار شهید مطهری برای خلق نظام فکری، ایراد سخنرانی نمود.

🔸با توجه به تقارن همایش با دهه ولایت و عید غدیر، ایشان موضوع بحث را از مساله غدیر آغاز و بر اساس کتاب مساله نفاق استاد مطهری؛ اظهار داشت:

۱_پیوند دو عامل نفاق خواص و جهل عوام مهمترین عوامل گرفتاری جامعه اسلامی و ایجاد فتنه در هر زمانی خواهد بود.

۲_برای دفع این خطر بزرگ یک راه بیشتر وجود ندارد و آن، بالابردن سطح آگاهی و بصیرت مردم است که توده مردم عامل دست نفاق خواص نباشند.

۳_ ایجاد بصیرت ممکن نیست مگر ب داشتن اصول و نظام فکری، زیرا بصیرت یعنی انتخاب مصادیق و متغیرات مناسب در هرزمان بر اساس اصول ثابت.

۴_بصیرت نیاز به بینش دارد و نه انباشت دانش ها

۵_دانش ها و کلاس های ولو خوب ولی متکثر، بدون نقشه راه بینش آفرین، باعث تکثر شخصیت و ایجاد بیماری فکری است و تشتت آفرین.

۶_نشان بینش، داشتن توانایی پاسخ دادن به شبهات و سوال های روز و متغیرات جامعه بر اساس اصول و مبانی است.

۷_ویژگی‌ دیگر نظام فکری و بینش مطهر، کارآمدی مباحث و پاسخگویی به زبان مخاطب است. مباحث خشک و ثقیل نظری کارآمدی برای عموم ندارد. مهم، بیان بالاترین محتوا، به زبان مخاطب است.

۸_آثار شهید مطهری بنا به تأکید امام، منحصر به فرد و بنا به نظر ولی معظم فقیه، نظام ساز فکری و مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی است ولا غیر .

۹_آثار شهید مطهری تاکنون توسط انتشارات صدرا به صورت کشکولی، چاپ و منتشر شده است که در جمع کردن دانش ها کوشیده ولی در ایجاد بینش کارامد ساماندهی درستی انجام نشده بود.

۱۰ _کتب بینش مطهر برای رفع این نقیصه بزرگ، پس از بیست سال کار روی آثار استاد شهید برای ایجاد نظام فکری، آثار شهید مطهری را درقالب۴۰ کتاب تنظیم و به صورت برنامه ریزی ارائه نموده است.

۱ ۱ _هم اکنون هزاران اندیشه جو در استان های مختلف با تشخیص اهمیت مساله در طرح بینش مطهر مشغول مطالعه، مباحثه و تحصیل می باشند.
🔹🔸دانشجویان مناسب است با دبیرخانه های استانی مرتبط و در این وادی وارد شوند.

🔸🔹در پایان، دکتر هاشمی به مواردی که دلالت بر به روز بودن آثار شهید مطهری است و با این ادعا که همه سوال های روز دانشجویان و جامعه مانند📍 برجام،انرژی هسته ای، حقوق های نجومی و … را شهید مطهری پاسخگو است، به پرسش و پاسخ های دانشجویی پرداخت.

دبیرخانه مرکزی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*