طرح مطالعاتی بینش مطهر شامل 4 سطح، 11 مرحله و 40 کتاب از آثار و مباحث شهید مطهری(ره) در قالب کتب «بینش مطهر» و نیز «بینش و رفتار قرآنی» است.
سؤالات و پاسخ‌های زیر می‌تواند شما را بیشتر با این طرح و دوره‌هایی که مؤسسه برگزار می‌کند آشنا کند.

1. محتوای دوره چیست؟

‌در هر دوره، یک مرحله شامل تعداد مشخصی کتاب، مطالعه و تدریس خواهد شد. بطور مثال مرحله اول، شامل کتب «بینش مطهر- آزادی انسان-آزادی بندگی-خدا در زندگی انسان-بینش و رفتار قرآنی (جلد اول)» است. فهرست کامل هر یک از مراحل را میتوانید در بخش علمی سایت مشاهده نمایید.

2. روش برگزاری دوره‌ها به چه صورت است؟

بطور کلی دوره‌ها به دو صورت حضوری و غیرحضوری (مجازی) برگزار می‌شود.

دوره‌های حضوری:

هر هفته یک جلسه به مدت سه ساعت برگزار می‌شود و مخاطب در زمان و مکانی که از قبل اعلام می‌شود حضور پیدا ‌می‌کند و ابتدا 90 دقیقه مقرری مربوط را مباحثه کرده و سپس به مدت 90 دقیقه، استاد به تدریس آن مقرری و پاسخ به سؤالات و شبهات مطرح شده در گروه مباحثه می‌پردازد.
هر کلاس حضوری میتواند بین 19 تا 30 نفر جمعیت داشته باشد.

دوره غیرحضوری:

کلیات برگزاری دوره غیرحضوری بدین صورت می‌باشد:
• کتاب + درسنامه طبق مقرری‌ها مطالعه میشود (در دوره غیرحضوری تهیه درسنامه الزامی است).
• تدریس بر اساس لوح های فشرده، فرا گرفته می شود.
• هر ۴ یا ۵ نفر، یک گروه مباحثه تشکیل می دهند که: (مباحثه در زمان مشخص و حداقل90 دقیقه می باشد).
الف) یا به شکل حضوری در شهرستان خود مباحثه می کنند و روی سایت ، برگه مباحثه را تکمیل نموده و استاد نمره می دهد.
ب) یا در فصای مجازی و با عضویت و نظارت استاد در فضای مجازی، مباحثه و برگه مباحثه را تکمیل می نمایند.
• استاد یک زمان مشخص به مدت 2 ساعت در هفته بطور مثال یک‌شنبه‌ها ساعت 3 تا 5 عصر را اعلام می کند که در فضای مجازی کلاس برقرار می شود.
• پاسخنامه آزمونها در سایت ارائه و استاد تصحیح می نماید (برای دوره غیر حضوری،آزمون از کتاب و لوح فشرده و درسنامه ها می باشد).

3. دوره در چه استان‌هایی برگزار می‌شود؟

برای اطلاع از مشخصات برگزاری کلاس‌های دوره می‌توانید از طریق پروفایل کاربری خود در سایت، اسامی کلاس‌ها را مشاهده نمایید.
همچنین از طریق مشاهده شعب و استان‌های فعال برگزارکننده طرح می‌توانید با مسئولین شعبه مرتبط شوید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

4. دوره چه زمانی برگزار خواهد شد؟

بطور متوسط در هر سال، سه دوره در ابتدای فصل بهار، ابتدای فصل تابستان و نیز اواسط فصل پاییز تشکیل می‌شود. زمان دقیق برگزاری هر دوره در سایت اطلاع‌رسانی می‌شود. همچنین زمان دقیق برگزاری کلاس(روز و ساعت) بعد از اتمام ثبت‌نام اعلام خواهد شد(با توجه به نظر اکثریت). در زمان ثبت‌نام می‌توانید زمان پیشنهادی خود برای برگزاری کلاس را در سایت تعیین نمایید.

5. شرایط شرکت در دوره چیست؟

کلیه آقایان و خانم‌هایی که حداقل دارای 18 سال باشند؛ می‌توانند در دوره ثبت‌نام کنند. برای علاقمندان با سن کمتر از 18 سال، دوره مخصوص نوجوان با کتاب‌های اختصاصی مربوط به خودشان برگزار خواهد شد.

6. مزایای شرکت در دوره چیست؟

• مهمترین و اصلی‌ترین مزیت حضور در این دوره «ایجاد نظام فکری صحیح منسجم» می‌باشد. افرادی که بطور منظم و پیوسته در دوره شرکت کنند، به تدریج متوجه خواهند شد که در مقایسه با سایر دوره‌ها، توانمندی و زمینه لازم برای رشد و تربیت معرفتی و عملی در آن‌ها ایجاد شده است. این دوره کمک خواهد کرد مخاطب، بجای اینکه انباری از اطلاعات و دانسته‌های متفرقه و پراکنده داشته باشد، نظام فکری مناسب پیدا کند تا بتواند پاسخگو و راهگشای زندگی فردی و جامعه خود باشد.
• نفرات برتر دوره‌ها به عنوان «استاد و مربی بینش مطهر» انتخاب خواهند شد. این افراد می‌توانند در دوره‌هایی استانی و کشوری، به تناسب شرایط دوره‌ها و مخاطبین، کتب بینش مطهر را تدریس کنند.
• امکان استفاده از نفرات منتخب بر اساس تفاهم‌نامه‌های موجود مؤسسه و شعب با سازمان‌ها و نهادهای مختلف فراهم می‌شود: مانند تفاهم‌نامه با دانشگاه فرهنگیان، تفاهم‌نامه با مدارس کوثر، تفاهم‌نامه با دانشگاه آزاد و …
لازم به تأکید است که نفرات برتر توسط بینش مطهر به این سازمان‌ها و نهادها معرفی می‌شوند و افراد معرفی شده از امتیاز ویژه نسبت به دیگران در جذب و یا بکارگیری اولیه خواهند داشت ولی گزینش نهایی و بکارگیری نهایی آن‌ها تابع قوانین و مقررات همان سازمان و نهاد مربوط می‌باشد.

7. چگونه میتوان کتب بینش مطهر را تهیه کرد؟

کتب بینش مطهر را می‌توانید بصورت مستقیم و مجازی از فروشگاه سایت سفارش بدهید و یا بصورت حضوری از استان (شعب) برگزارکننده طرح خریداری نمایید.

8. هزینه دوره چقدر است؟

برای ثبت‌نام دوره حضوری، ابتدا 16 هزار تومان در سایت مؤسسه جهت صدور کارت عضویت و همچنین گواهی دوره پرداخت خواهد شد و بقیه هزینه توسط شعبه (استان) برگزارکننده کلاس، تعیین و دریافت می‌شود.
هزینه دوره‌های غیرحضوری بصورت متمرکز در سایت مؤسسه دریافت می‌شود