خانه » معرفی طرح » دوره های آموزشی

دوره های آموزشی

اعطای گواهی پایان دوره به اندیشه جویان

پس از پایان هر کتاب از مباحث مطروحه در آن کتاب آ‌زمون گرفته شده و همچنین پس از پایان هر سطح علاوه بر آزمون هر کتاب یک آزمون پایان دوره برگزار خواهد شد که به نفرات برگزیده و افرادی که موفق به کسب امتیاز حد نصاب شده‌اند گواهینامه پایان دوره نیز اعطاء‌خواهد شد.

در ادامه؛

افرادی که توانایی بالقوه مربی شدن را دارند، شناسایی و در دوره‌ فشرده تربیت مربی، شرکت می‌نمایند. این دوره‌ها در ۴ سطح طراحی شده است که هر سطح، در یک هفته به صورت فشرده، برگزار می‌شود. در این دوره ابتدا اساتید، شاکله مباحث و نکات کلیدی و اساسی مباحث را طرح و اندیشه‌جویان از مباحث اساتید، یادداشت‌برداری می‌نمایند. در پایان هر سطح، وظیفه اصلی اندیشه‌جویان آغاز می‌شود. آنان با مطالعه تفصیلی مباحث کتاب‌هایی که‌ در دوره فشرده تدریس شده است، بر اساس سیر آسان به مشکل، پس از تسلط بر کتاب‌های مرحله اوّل سطح یک، با استفاده از درسنامه و لوح‌های فشرده مخصوص مربیان، این آمادگی را پیدا می‌کنند، تا به عنوان مربی، تدریس همان کتاب را برای گروهی دیگر از اندیشه‌جویان، بر اساس روش اول عهده‌دار شوند. به این شکل اندیشه‌جوـ مربی از طرفی بر اساس سیر مطالعاتی، خود به مطالعه و مباحثه کتاب‌های بعدی می‌پردازد و از طرف دیگر به عنوان سرگروه یا مربی، عهده‌دار اداره گروهی ازاندیشه‌جویان جدیدالورود می‌شود. پس از اتمام مباحث سطح یکو انجام فعالیت عملی و مربیگری، سطح دو آغاز می‌گردد. در پایان دوره آموزشی هر سطح و پس از ارزیابی فعالیت‌های عملی و مربی‌گری در سطح قبلی،افرادی که موفق به کسب حد نصاب امتیاز شده‌اند به عنوان مربی قطعی طرح بینش مطهر مشخص شده و موفق به دریافت کارت و مدرک مربیگری می‌شوند. تنها به مربیانی که برنامه عملی در سطح یک داشته باشند، گواهی سطح دو ارائه می‌شود.

 

کتب سیرمطالعاتی آثار استاد مطهری
سطح ۱                               سطح ۲
۱ بینش مطهر ۱۳ تربیت و رشد اسلامی
۲۵ احیای تفکر دینی و علل دین گریزی ۳۷ جامعه و تاریخ قرآن
۲ آزادی انسان
۱۴ عقل و علم ۲۶ اسلام و توسعه ۳۸ پیامبر شناسی
۳ آزادی بندگی ۱۵ اخلاق اسلامی ۲۷ پایان پیامبری ۳۹ امام شناسی
۴ خدا در زندگی انسان ۱۶ عدالت
۲۸ انسان شناسی ۴۰ رستاخیز
۵ سیره نبوی ۱۷ حقوق زن ومرد از دیدگاه اسلام ج ۱ ۲۹ فطرت انسان کتب ضمائم
۶ تبلیغ  ۱۸ حقوق زن ومرد از دیدگاه اسلام ج ۲
۳۰ کمال انسان و انسان کامل ۱ اقتصاد اسلامی
سطح ۴
۷ مسئله نفاق ۱۹ حقوق زن ومرد از دیدگاه اسلام ج ۳
۳۱ نهجی به نهج البلاغه ۲ تاریخ عقاید اسلامی
۸ سیره امیر المؤمنین علیه السلام ۲۰ حقوق زن ومرد از دیدگاه اسلام ج ۴
۳۲ معرفت شناسی ۳ کتب مباحث تفسیری
۹ نهضت حسینی ۲۱ حقوق زن ومرد از دیدگاه اسلام ج ۵ ۳۳ علم اخلاق ۴ کتب مباحث فلسفی
سطح ۳
۱۰ امر به معروف و نهی از منکر
۲۲ اسلام و ملی گرایی ۳۴ عرفان اخلاق 
۱۱ سیره معصومین علیهم السلام
۲۳ بیداری اسلامی ۳۵ خداشناسی
۱۲ مهدویت ۲۴ ولایت فقیه و روحانیت
۳۶ عدل و قدر

۶ دیدگاه

 1. سلام ما چند خانواده مذهبی هستیم با فرزندانی درسنین مختلف ووالدین دانشگاهی ساکن تهران وقم ، لطفا مارا برای استفاده از این طرح ، تهیه کتابها ، شرکت در کلاسهای آموزشی ومربیگری راهنمایی فرمایید.ماعموما خودمان این کتابها را در جوانی خوانده ایم ولی نیاز به مرور وعلاقه به تدریس وگسترش این آموزشها داریم.باتشکر

 2. سلام و خدا قوت بابت طرح به این خوبی که دارید اجرا می کنید شش ماهه که با این طرح اشنا شدم .این را به جرات میگم واقعا به خاطر اهمیت طرح تصمیم دارم که انشاالله دو ساله طرح را تموم کنم .یه مدت خودم غیر حضوری تا کتاب خدا در زندگی انسان مطالعه کردم امیدم این بود که بیام قم وبتونم عمیق ودقیق طرح را ادامه بدم ولی متاسفانه اون طوری که فکر می کردم نبود باور کنید ادامه طرح خیلی برام مهمه دانشجوی ارشد علوم قران وحدیثم و نمیخوام طرح را از دست بدم ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. سلام و تشکر از طرح بسیار خوبتون
  من سطح ۲ حوزه خواندم و الان در حال حاضر در حال خواندن کتاب های شهید مطهری بر اساس سیر بینش مطهر هستم، البته جایی که این کتاب ها را تدریس می کنند و من در کلاس شرکت دارم امتحانی گرفته نمی شود.
  در حال حاضر در حال خواندن کتاب تبلیغ هستیم،
  سوال:آیا امکانش هست من فقط در امتحانی که از اندیشه جوهاتون میگیرید شرکت کنم و در آخر گواهینامه پایان دوره دریافت کنم؟

  • سلام علیکم بله شما می توانید در دوره تک کتاب بینش مطهر یا دوره نیمه حضوری شرکت کنید و آزمون ها و مباحثات خود را از این طریق انجام دهید.

 4. کتایون وطن پور

  با سلام و احترام خدمت مدیران محترم موسسه بینش مطهر
  خواهشمندم راهنمایی بفرمایید چگونه در این دوره ها می توان شرکت کرد؟ شرایط ثبت نام، هزینه دوره و تاریخ دوره.
  با سپاس

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

لطفا جای خالی را تکمیل نمایید: *